Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

КОЛАПС ВО БЕЛГИЈА: И заразените доктори мора да работат

Секое трето испитано лице е позитивно во овој источно белгиски град. Од докторите во белгискиот град Лиеж е побарано да продолжат да работат иако имаат корона поради зголемувањето на бројот на случаи и новите проблеми во болниците, пишува Би-Би-Си. Се вели дека околу една четвртина од медицинскиот персонал е заразена. Сега, десет болници побараа од своите вработени кои биле позитивни на вирусот корона, но немаат никакви симптоми, да продолжат со работа. Шефот на белгиската асоцијација на медицински синдикати за Би-Би-Си изјави дека немаат друг избор доколку сакаат да спречат уривање на системот во следните неколку дена. Секое трето испитано лице е позитивно во овој источно белгиски град. Болниците ги транспортираат пациентите во други установи и ги откажуваат неитните операции. Патем, министерот за здравство, Франк Ванденбрук, пред неколку дена предупреди дека земјата очекува „цунами“ од нови инфекции, а во тој случај властите нема да можат да „контролираат што се случува“. Да потсетиме, Европа се соочува со уште една катастрофа, имајќи предвид дека бројот на заразени расте алармантно на целиот континент.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...