Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ВУЧИЌ СО ИСТОРИСКИ РЕЈТИНГ: СНС рипнала на дури 66 отсто, СРП падна на 8, Ѓилас на најмал цензус

Податоци од угледен американски институт, во кое Курир имал увид, покажува дека рејтингот на напредњаците е на историски максимум, и дека сите други политички партии имаат едноцифрена популарност.

Ако избори во Србија би се одржале во недела, СНС со Александар Вучиќ на чело би остварил уште подобар резултат од последните парламентарни избори, покажало истражувањето на еден угледен американски институт во кои Курир имал увид. Спрема тие податоци, СНС би имал дури 66 отсто подршка, што е историски максимум на оваа партија.

Опозицијата во опаѓање

Популарносра на останатите партии се мери со едноцифрен процент:

СПС на Ивица Дачиќ има подршка од 8 отсто, Спас на Александар Шапиќ е на 6 отсто. ДОСТА – Саша Радуловиќ и ПОКОС – Жика Гојковиќ се на четири отсто, додека движењето Завет на два отсто подршка. И партијата на Драган Ѓилас (ССП), спрема ова истражување има подрша од дури два процента.

Интересно е и тоа дека граѓаните на Србија во знатна мера го промениле погледот на однос на САД и дека е доста наклонет особено после 4. септември оваа година, кога во Вашингтон е потпишан договорот. Така во рок од две недели од потпишување на договорот таа подршка од 11 рипнала на 26 отсто, што е двапати повеќе. Податоците покажуваат дека 61 отсто граѓани потполно го подржуваат договорот додека 18 отсто делумно го подржува.

Кога станува збор за други светски сили, граѓаните на Србија најмногу се наклонети на Кина – 61 отсто од граѓани подржува добри односи со Кина, со Руската Федерација 57, а со ЕУ 29 отсто.

Консолидирана моќ

Извршен директор на Цесида Бојан Клачар вели дека нема големи промени кога станува збор за рејтинзите.

– Само доведе до дополнително зацврстување на СНС, што е и очекувано бидејќи СНС е единствена партија која била видлива и после изборите и ја консолидирала политичката моќ. Опозицијата, вака фрагментирана, после изборите нема никакви активности, и немала нешто што би можело да и ја зголеми политичката моќ. Подрша која има ДЈП најголем дел е последица на нивниот однос спрема мигрантите и спрема вакцините – вели Клачер.

Кога станува збор за односот кон Русија, Клачар вели дека Србите традиционално ја подржуваат Русија и тоа го прават прку сентамен и емоции, додека во однос спрема Кина и САД се повеќе рационални.

– Истражувањата на Цесид покажале и пред вашингтонскиот договор, дека односот спрема САД е подобар од минатото – заклучува Клачар.

Мудра политика на Вучиќ

Пратеник на СНС Владимир Маринковиќ вели дека СНС е на историски максимум бладодарение на мудрата политика на Александар Вучиќ:

– Економските успеси, борба за здравствениот систем и здравјето на луѓето и мудрата надворешна политика на Вучиќ допринеле СНС денес да е на историски максимум од 66 отсто подршка, што е јасен показател дека граѓаните имаат доверба во лидер кој има визија и кој забрзано создава модерна економска и воено силна земја.

Рејтинг на партиите:

– СНС – 66 отсто

– СПС – 8 отсто

– СПАС – 6 отсто

– ДЈБ – 4 отсто

– ПОКОС – 4 отсто

– ЗАВЕТНИЦИ – 2 отсто

– ССП – 2 отсто

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...