Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Филипче: ПОЛИЦИСКИ ЧАС НЕ Е РЕШЕНИЕ, треба да се почитуваат мерките

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција по состанокот со Комисијата за заразни болести посочи дека полицискиот час не е решение, туку неопходно е граѓаните да ги почитуваат мерките.

Во однос на високата бројка на починати Филипче истакна дека огромен број од починатите од Ковид-19 имале други хронечни болести.

-Огромен процент од пациентите имале тешка форма на некоја друга хронична болест, над 85% се со коморбидитети. Голем дел многу доцна  доаѓаат во болница, рече министерот Филипче.

Тој додаде дека за в среда закажан е и состанок на кој ќе се разговара за вклучување на приватните интернисти во процесот за справување со коронавирусот.

– Се мобилизираат лекарите. В среда ќе одржиме состанок со приватните интерснисти кои се 56 на број. Половина од нив се од Скопје, а останатите од други градови. Ќе разговараме за нивно вклучување во системот на дежурства, рече министерот за здравство, Венко Филипче.

најчитани вести

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...