Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Ердоган до САД за заканите за санкции: „Не разбирате со кого имате работа, ние не сме племенска држава!“

„Некои Американци му се јавуваат на мојот брат Илхам (Алиев) и му велат дека ако Турција застане покрај Азербејџан, тие ќе воведат санкции кон Турција“, рече во неделата претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Коментарите беа во врска со поддршката на Турција за Азербејџан во услови на судири околу Нагорно Карабах со ерменски сепаратисти и аквизицијата на рускиот ракетни одбранбени системи С-400, и двете причини што претседателот рече дека САД ги користат како изговор за воведување санкции кон Турција.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција, и покрај позицијата на Соединетите држави, нема да го отфрли рускиот ракетен систем С-400.

“Соединетите држави не разбираат со кого имаат работа. Рековте дека треба да го вратиме С-400 назад во Русија. Но, ние не сме племенска држава, ние сме суверена држава, нација, Турција”, рече Ердоган за време на локалниот конгрес на неговата владејачка Партија на правдата и развојот (АК партија) во покраината Малатија во источна Турција.

Тој додаде дека САД можат да користат какви санкции сакаат.

„Какви и да се санкциите, не го одложувајте нивното наметнување“, нагласи Ердоган.

Тој потсети дека Турција дала пари за американската петта генерација на борбени авиони Ф-35, но САД досега не испорачале.

Ердоган во петокот потврди дека пробните лансирања на системот С-400 биле извршени за време на вежбите на 16 октомври. Тој рече дека Турција планира да започне со тестирањето, и покрај американскиот став.

Уште пред изјавата на Ердоган, американскиот Стејт департмент соопшти дека постапките на Турција се спротивни на нејзините обврски во рамките на НАТО.

Турското Министерство за одбрана ги отфрли обвинувањата на американската страна.

Во септември 2017 година Русија потпиша договор со Турција за набавка на ракетни системи С-400 во вредност од 2,5 милијарди долари.

Првата серија според овој договор беше доставена до Анкара по воздушен пат во јули 2019 година. Овој договор предвидува и делумен трансфер на технологијата на производство на турска страна.

Вашингтон никогаш не престанал да врши притисок врз Турција да се откаже од своите планови. Бидејќи Турција не попушти под притисок, Вашингтон ја исклучи Анкара од американската програма за развој на борбени авиони од петтата генерација Ф-35, пренесува Дејли Сабах.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...