Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ГЕРМАНСКИ ЕКСПЕРТСКИ ПЕСИМИСТИ: Ќе носиме маски и ќе се држиме на растојание со ГОДИНИ! (АНАЛИЗА)

Додека медиумите зујат за зголемување на бројот на регистрирани инфекции од Ковид-19, а низ цела Европа се воведуваат нови рестрикции, оптимистичката најава дека првата вакцина наскоро би можела да се појави на пазарот, за многумина звучи како единствена надеж.

Вкупно единаесет вакцини ширум светот се во последната клиничка фаза од испитувањето во кое на десетици илјади луѓе им се дава вакцина или плацебо.

Научниците и фармацевтските компании сега со нетрпение чекаат доволен број од овие луѓе да се заразат со вирусот во нивниот секојдневен живот. Ако се покаже дека сите или скоро сите заразени се оние кои примиле плацебо, тоа би значело дека оние кои ја примиле вакцината се заштитени. И тогаш ќе добие дозвола.

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан е сè уште претпазлив. Тој изјави дека на вакцината може да се смета на почетокот на следната година, веројатно до март, но можеби дури и подоцна.

Во германската биотехничка компанија BioNTech од Мајнц видоа голема шанса да бидат први. Во најдобар случај, тие се надеваат дека би можеле да добијат дозвола за производство на вакцини веќе во средината на ноември.

Во соработка со гигантите од фармацевтската индустрија и со голема финансиска помош од земјите, неколку компании ширум светот веќе планираат масовно производство или купуваат стотици милиони стаклени контејнери во кои ќе се чуваат дози на вакцини.

Владата на САД спроведува скоро воена операција – и навистина ја води војската – наречена „Операција ВОРП брзина“, во која осум компании добија десет милијарди евра. Целта е до јануари да бидат подготвени 300 милиони дози вакцини за американските граѓани.

Како и Соединетите држави, Европската унија не сака да ги вложи сите свои пари во само една опција – затоа што не е познато која од вакцините ќе пропадне во последната фаза на тестирање или која ќе се покаже како најефикасна за неколку месеци. Затоа ЕУ веќе обезбеди купување 800 милиони дози вакцини од шест различни производители.

Според населението, Германија треба да добие 150 милиони дози од таа порачка на ЕУ. Но, во исто време, Берлин преговара директно со BioNTech за дополнителни дози на вакцини. Германија планира да формира најмалку шеесет центри за вакцинација, веројатно на пространи саеми, за да можат што повеќе луѓе да се вакцинираат брзо и без гужви.

Значи, наскоро едно убод во раката и короната ќе биде само уште едно нејасно сеќавање? Експертите предупредуваат дека ваквите илузии не треба да се негуваат.

„Ќе мора да живееме со вирусот во следните години: со држење дистанца, миење често на рацете, носење маски“, рече Френк Улрих Монтгомери, претседател на Светската медицинска асоцијација (ЦПМЕ).

Тој додава дека може да бидат потребни неколку години додека целото население не се вакцинира.

„Нема доволно вакцини или доволно медицински персонал за да ги вакцинира сите одеднаш“, вели Монтгомери.

Според препораките на ЕУ, кои треба да ги усвојат земјите-членки, сè додека нема доволно вакцина за секого, приоритет треба да се даде на медицинскиот персонал, за оние над шеесет години и хронично болни.

Германскиот министер Шпан деновиве повтори дека вакцинацијата во Германија ќе биде исклучиво доброволна.

Дејвид Сејлисбери, еден од водечките експерти за имунизација во Велика Британија, кој ја советува тамошната влада, опиша како тоа ќе изгледа: ако претпоставиме дека 75 проценти од постарите граѓани ќе одат на доброволна вакцинација и дека вакцината ќе заштити 75 проценти од вакцинираните, излегува дека само нешто повеќе од половина од постарите лица кои спаѓаат во ризичната група ќе бидат заштитени.

Научниците предупредуваат дека со невидена брзина со која се развиваат корона вакцини – не треба да се очекуваат чудесни успеси.

Угледниот неделник Шпигел ја водечката предната тема на актуелниот број на ова, а новинарите разговараа со раководителите на водечките компании кои развиваат вакцини.

– Идеално, вакцината обезбедува две работи: спречува или ја ублажува болеста и, второ, спречува понатамошно пренесување од личност до личност – вели сопственикот и главен истражувач на BioNTech Угур Заин.

Но, досегашните студии сугерираат дека вакцинираните лица сепак можат да ја шират инфекцијата, но побрзо закрепнуваат и во просек заразуваат помалку луѓе.

Кога ќе се повлече линијата, новинарите на Шпигел заклучуваат дека вакцината нема да ја заврши пандемијата со еден удар.

„Поверојатно е дека прво ќе биде вакцина со умерена ефикасност која штити од тешкиот тек на болеста, па дури може и целосно да спречи појава на симптоми на ковид-19. Но, тешко дека ќе спречи пренесување на самиот вирус“.

Сè уште не е јасно, пишува неделникот Хамбург, дали имунитетот ќе трае неколку месеци, една година или можеби подолго.

Кога ќе пристигне вакцината, заклучува Шпигел, веројатно ќе имаме „хаотични месеци“ со многу отворени прашања.

На пример, колку е ефикасна и безбедна вакцината, колку дози ќе обезбедиме, кои прво треба да се вакцинираат и како да се вакцинира целото население.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...