Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Хамилтон со победа во Португалија, за рекорден 92-ри триумф!

Луис Хамилтон стигна до првата позиција на ГН во Португалија, и со тоа дојде до рекордната, 92-ра победа во кариерата, и го престигна Михаел Шумахер.

Хамилтон стигна до триумф во 66-те круга, и беше за повеќе од 25 секунди побрз од второпласираниот Ботас, додека третото место беше Верстапен.

Четврти заврши Леклерк, односно онака како што се стартуваше од почетокот.

Хамилтон води и во генералниот пласман, далеку пред неговиот колега Ботас, и третопласираниот Верстапен. Хамилтон има седум победи и девет подиуми сезонава.

sportmedia.mk

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...