Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

УАПСЕН ГАСТЕРБАЈТЕР КОЈ СЕЕ СТРАВ ВО ОРЕШЕ – А ОСУДЕН Е И ЗА УБИСТВО

Поранешниот гастарбајтер, Ѓоре Петрески, познат во јавноста уште како и нарачател на контроверзното убиство на Лазо Милошевски пред 15 години, продолжува да подметнува пожар во селото Ореше.

Вчера полицијата соопшти дека Ѓ.П. е уапсен оти подметнал пожар во автомобил „опел зафира” на соселанец. Ова не е прв случај на потпалување за кое се товари Петрески, кој вчера пак е приведен. Тој и пред 15 години во селото е уапсен оти подметнал пожар во автомобил на соселанец

Петрески пред шест години беше осуден на четири години затвор за палење на продавница и амбуланта во селото. За овој случај сведочеше Златко Арсовски – Бреза, а потоа на таткото на неговата сопруга во март 2015 му беше запален автомобилот „мерцедес“ и продавницата.

Петрески инаку беше осуден како нарачател на убиството на Милошевски кој беше убиен на 2 декември 2005 година додека во неговата куќа подготвувал вечера.  

Според обвинението убиството било извршено заради одмазда  по нарачка на Петровски, кој од 1997 година живеел на Флорида, САД. Тој за 20 илјади долари побарал од браќата Ордан и Љупчо Ѓоргиевски од Скопје да го убијат Милошевски, бидејќи во 1995 Петровски бил застрелан во глава но преживеал.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...