8 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Србија заедно со Русија и Кина до нова година започнува со вакцинација против КОВИД-19

Постојат големи шанси првите вакцини против корона во Србија да бидат одобрени за масовна употреба до крајот на годината. Но, експертите предупредуваат дека тоа нема да биде чудесно оружје и дека ќе се држи дистанца и ќе се носат маски и следната година. Практично Србија ќе биде меѓу првите држави вои Европа каде ќе се применува вакцината против Ковид 19, паралелно со нејзината употреба во Русија и, веројатно, во Кина.

Додека медиумите пишуваат за зголемување на бројот на регистрирани инфекции и се воведуваат нови ограничувања низ цела Европа, оптимистичките најави за скоро пристигнување на вакцината звучат како единствена надеж за многумина. Вкупно единаесет вакцини ширум светот се во последната, клиничка фаза од испитувањето во кое на десетици илјади луѓе им се дава или пробна вакцина или лажна плацебо, пишува Дојче веле.

Научниците и фармацевтските компании сега со нетрпение чекаат доволен број од овие луѓе да се заразат со вирусот во нивниот секојдневен живот. Ако се покаже дека сите или скоро сите заразени се оние кои примиле плацебо, тоа би значело дека оние кои ја примиле вакцината се заштитени. И тогаш вакцината би добила дозвола.
Германскиот министер за здравство Јенс Шпан е сè уште претпазлив. Тој рече дека на вакцината може да се смета на почетокот на следната година, веројатно до март, но можеби дури и подоцна.

Во германската биотехничка компанија Бионтех од Мајнц видоа голема шанса да бидат први. Во најдобар случај, тие би можеле да добијат дозвола за вакцината веќе во средината на ноември.

Владата на САД спроведува скоро воена операција – навистина водена од војската – наречена „Операција брзина на искривување“, во која осум компании добија десет милијарди евра. Целта е до јануари да бидат подготвени 300 милиони дози вакцини за американските граѓани.

Како и Соединетите држави, Европската унија не сака да ги вложи сите пари во еден коњ – никогаш не знаете која од вакцините ќе пропадне во последната фаза на тестирање или која ќе се покаже како поефикасна за неколку месеци. Затоа ЕУ веќе обезбеди купување на 800 милиони дози од шест различни производители.

Според населението, Германија се заинтересирани за 150 милиони дози од тој фонд на ЕУ. Но, Берлин преговара директно со Бионтех за дополнителни вакцини. Германија планира да формира најмалку шеесет центри за вакцинација, веројатно во пространи саеми за саеми, за да може голем број луѓе да се вакцинираат брзо и без гужви.

Според препораките на ЕУ, кои треба да ги усвојат земјите-членки, сè додека нема доволно вакцина за сите, приоритет треба да се даде на медицинскиот персонал, над шеесет години возрасните и хронично болните. Германскиот министер Спан деновиве повтори дека вакцинацијата во Германија ќе биде исклучиво доброволна.

Дејвид Селисбери, еден од водечките експерти за имунизација во Велика Британија, кој ја советува тамошната влада, опиша за Гардијан за тоа како изгледа: ако претпоставиме дека 75% од постарите граѓани ќе одат на доброволна вакцинација и дека вакцината ќе заштити 75% од вакцинираните, тогаш само малку повеќе од половина од постарите лица кои се во групата на ризици ќе бидат заштитени.

Научниците предупредуваат дека со невидена брзина со која се развиваат вакцините – не треба да се очекуваат чудесни успеси. Угледниот неделник „Шпигел“ на ова му го посвети насловот на актуелниот број, а новинарите разговараа со раководителите на водечките компании кои ја развиваат вакцината.

„Идеално, вакцината обезбедува две работи: спречува или барем ја олеснува болеста и, второ, спречува понатамошно пренесување од човек на човек“, рече Угур Шахин, сопственик и главен истражувач на „Бионтех“.

Но, досегашните студии сугерираат дека вакцинираните лица сепак можат да ја шират инфекцијата, но ќе можат да закрепнат побрзо, така што во просек помалку луѓе ќе се заразат.

Кога ќе се повлече линијата, новинарите на Шпигел заклучуваат дека вакцината нема да ја заврши пандемијата со еден удар. „Поверојатно е дека овие најпрво ќе бидат вакцини со умерена ефикасност кои штитат од тешкиот проток на болеста, па дури може и целосно да спречат појава на симптоми на ковид-19. Но, тоа тешко ќе спречи пренесување на самиот вирус “.

Сè уште не е јасно, пишува неделникот Хамбург, дали имунитетот ќе трае неколку месеци, една година или можеби подолго.

Кога ќе пристигне вакцината, заклучува Шпигел, веројатно ќе имаме „хаотични месеци“ со многу отворени прашања. На пример, колку се ефикасни и безбедни вакцините, колку дози ќе обезбедиме, кој прво треба да се вакцинира? И како да се вакцинира целото население?

Постојат големи шанси првите вакцини против короната да добијат одобрение за масовна употреба до крајот на годинава. Но, стручењаците предупредуваат дека тоа ќе биде само корисно оружје и дека ќе држиме дистанца и ќе носиме маска со години.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести