4 C
Skopje
петок, април 16, 2021
spot_img

Путин: Имаме одлична соработка со САД во борбата против тероризмот

Русија е генерално задоволна од соработката со Соединетите држави во областа на борбата против тероризмот, изјави претседателот на Русија, Владимир Путин.

Според него, двете земји соработуваат во оваа насока, а во минатото тој дури и му се заблагодари на американскиот претседател Доналд Трамп, бидејќи информациите добиени од Вашингтон помогнаа да се спречат терористички напади на руска територија.

– Ние, од наша страна, се обидуваме да одговориме на ист начин, имаме таков договор со претседателот на Соединетите Американски Држави, со сегашниот шеф на државата – рече Путин.

Претседателот додаде дека оваа соработка „секако може да биде подобра“, но дека Русија е „задоволна од тоа“ воопшто.

Разузнавачката соработка продолжува

И покрај бројните противречности во односите меѓу Русија и САД, соработката меѓу разузнавачките служби на двете земји продолжува, додаде Путин.

Тој посочи дека Москва првично го поддржува присуството на американски трупи во Авганистан и еднаш гласаше за соодветната резолуција на Советот за безбедност на ООН.

„Сè уште верувам дека присуството на Американците во Авганистан не е во спротивност со нашите национални интереси“, рече Путин.

Според него, повлекувањето на американскиот контингент од Авганистан носи многу ризици. Русија ќе мора да издвои дополнителни пари за одржување на стабилноста, додека американското присуство во Авганистан придонесува за стабилност во таа земја, посочи претседателот.

Затоа, Русија нема потреба да се бори против американското присуство во Авганистан.

– Соработката со Соединетите држави на ниво на разузнавачки служби, и покрај бројните противречности меѓу нашите земји во многу области, продолжува – заклучи рускиот претседател.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести