Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Ако ја сонувате Света Петка, тоа има значење – се јавува само од ДВЕ ПРИЧИНИ

Православните верницина 27. октомври, вторник, слават Света Петка, а еве кои обичаи и ритуали се поврзани со овој празник.

Света Петка многумина ја сметаат за заштитник, а се верува дека посебно штити жени, децата, и постари лица. Верницитеи се обраќаат со молитва, особено жени, како би им помогнала во животни проблеми.

Покрај храмови посветени на Света Петка често се наоѓа извор и се верува дека водата од тој извор е лековита и дека потикнува исцелување.

Спрема народно верување, Света Петка на верниците често им се јавува во сон од две причини: да им пружи утеха и донесе добри вести или како некој вид на предупредување дека правиме грешки.

Спрема стари обичаи, на оваа светителка на празникот и се одава почитување со молитва, се пали темјан и се одбегнуваат тешки работи во домот.

Денот на Света Петка не е само христијански празник, туку и куќна слава на многу православни верници кои сметаат дека оваа светителка е заштитник на нивниот дом.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...