Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Ако ги немаш овие три работи НЕ НИ ПОМИСЛУВАЈ НА БРАК

Хелен Фишер, почитуван биолошки антрополог и авторка на книгата „Анатомија на љубовта“, проучувала парови во среќни и долготрајни врски.

Ги подложи на скенер за мозок, а резултатите и покажаа што е важно и потребно за врската да биде долготрајна и успешна, пренесува „Business Insider“.

Емпатија

За долг и среќен брак, потребно е да сочувствувате со вашиот партнер и да дејствувате на емпатичен начин секој пат кога ќе им биде тешко. Ако едниот партнер разбира и сочувствува со тоа што поминува другата личност, полесно ќе се решат проблемите и несогласувањата.

Емпатичните луѓе, кои можат да се поврзат со другите и да разберат како се чувствуваат, се одлични партнери.

Контрола на емоции

Исклучително е важно да знаете како да ги контролирате вашите емоции во стресни ситуации. Според Фишер, ова е една од најважните работи за среќна врска. На пример, паровите што се караат околу финансиите ќе раскинат порано од паровите кои немаат такви проблеми.

Една од теориите е дека кога ќе додадете финансиски стрес во веќе кревката врска, партнерите ќе престанат затоа што мислат дека сами ќе ги решат сите свои финансиски проблеми – објасни Фишер, додавајќи дека заедничката работа може да помогне во решавање на проблемите, да ги спаси врските и да ги зајакне.

Позитивна енергија

Позитивната енергија во врската е клучот за зајакнување и долговечност – објаснува таа. Што значи дека секогаш треба да се фокусирате на она што е позитивно, а не негативно во врска.
Во секоја врска има добри и лоши работи, но на вас е да одлучите на која работа да се фокусирате. Ако погледнете во позитивни работи, вашиот партнер ќе се чувствува подобро и вашата врска ќе биде посилна и обратно.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...