Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Черчил не е само тој од приказните, ОВА Е ВИСТИНАТА ЗА НЕГО

Ако ја исклучите херојската борба против нацистите во Втората светска војна од богатата кариера на Винстон Черчил, ќе добиете политичар со сомнително минато и мотив кој правел многу морално дискутабилни и отворено погрешни постапки во текот на својот живот, пишува порталот „Listverse“.

Еве неколку помалку познати потези на Винстон Черчил:

Тој беше подготвен да го остави Ганди да умре

Кога Ганди побара независност на Индија, британските војници го уапсија во Бомбај и го фрлија во затвор. Беше заклучено дека неговата граѓанска непослушност е вид на кривично дело и дека властите повеќе нема да го толерираат.

После тоа се шушкаше дека Ганди се подготвува да штрајкува со глад, што им создаде дополнителен проблем на Британците – ако умре додека е во заробеништво, тоа ќе предизвика големи неволји и ќе значи вистинска катастрофа за нивните интереси во таа земја. На Черчил, сепак, не му беше гајле! Тој гласаше за „нека прави што сака Ганди“ дури и ако тоа значи да умре од глад ако сака.

И токму тоа планираше да го направи Ганди! На крајот бил ослободен од затвор од страв да не умре. Черчил жестоко се спротивстави на ова ослободување, но беше надгласан.

Тој остави милиони Индијци да умрат од глад

Кога избувнала Втората светска војна, сојузничките сили имале потреба од ресурси. Во време на најголем недостиг, храната наменета за Индија отиде на фронтот. Некои историчари тврдат дека токму оваа одлука го активирала застрашувачкиот глад во Бенгал во 1943 година.

Кога Черчил беше информиран за гладот ​​во Индија, тој рече: “Тогаш, зошто Ганди сè уште не умрел?” Тој продолжи да инсистира на тоа дека оваа чума се виновни исклучиво Индијците затоа што тие „се размножуваат како зајаци“ и тој одби да дозволи испраќање храна во оваа земја дури и кога тоа го побара неговата сопствена влада.

На крајот, гладот ​​однесе 3 милиони животи, што е шест пати повеќе отколку што изгубија Британците во целата Втора светска војна.

Ја поддржал употребата на хемиско оружје против „нецивилизирани племиња“

Додека Черчил беше воен државен секретар, Курдите се побунија против британското владеење. Одговорот на Черчил на ова беше дека овие луѓе биле бомбардирани со хемиско оружје.

  • Јас силно ја поддржувам употребата на отровен гас против нецивилизирани племиња – напиша тој во отвореното писмо до своите противници во кое ги нарече „одвратни“ и „слаби што не сакаат да си ги валкаат рацете“.

Ги обвини Евреите за подемот на СССР

Черчил го напишал текстот „Ционисти против болшевиците“ во 1920 година, во кој ги споредил „добрите и лошите Евреи“. Делумно се согласи со враќањето на „добрите Евреи“ во Израел, но делот за „лошите Евреи“ беше патот на антисемитските теории на заговор.

На пример, Черчил ги обвини Евреите за подемот на Советскиот Сојуз затоа што „улогата што ја играа во болшевичката револуција не треба да се негира“. Според него, оваа група е коренот на сите поголеми проблеми низ историјата.

Го поддржуваше евгеничкото движење

Како млад човек, Черчил бил голем поддржувач на евгениката и сметал дека е неопходна стерилизација на „несоодветните“ за да се пренесе нивниот „лош“ генетски материјал. Во 1907 година, тој ја поддржа идејата за стерилизација на пациентите со инвалидност и менталнооболените.

Веруваше во расна хиерархија

Черчил го гледаше светот како хиерархија на расите. Белата раса, сметаше дека е на врвот на таа пирамида. Некаде далеку под него се Индијанците, а на самото дно се Африканците. Поради ова, не му било тешко да оправда некои навистина страшни работи што се случувале во британските колонии.

На пример, Черчил верувал дека геноцидот врз домородните Американци и Австралијците не е „ништо страшно“.

  • Не признавам дека е направена голема неправда кон црвеножците на Америка или кон црнците во Австралија. Не признавам дека е неправда што дојде (белото) посилно дело, супериорната раса, помудрата раса и ги стави на местото што им припаѓа – рече еднаш тој.

Како слоган на неговата кампања тој сакаше да го искористи мотото „Да ја задржиме Англија бела“

Винстон Черчил беше познат како човек кој не бира зборови кога станува збор за карактеризирање на луѓе од различни раси. Во подоцнежните години, Черчил се фокусираше на спречување на имиграција на имигранти со темна кожа од Западна Индија во Англија.

Ова отиде толку далеку што тој планираше да го стави слоганот „Да ја задржиме Англија бела“ како слоган на неговата кампања во текот на последните денови поминати на власт.

Го прикрил масакрот во Катин

Масакрот во Катин или масакрот во шумата Катин беше масовно погубување на полски граѓани нарачано од советската влада во 1940 година и после тоа тие направија сè за да го прикријат. Тие имаа мала помош од Винстон Черчил во ова.

Имено, кога веста за масакрот стигна до него, Черчил нареди да се прекине секоја понатамошна истрага за да остане во добри односи со Советите.

  • Ако се мртви, ништо нема да ги врати назад, рече тој.

Тој му вети на советскиот амбасадор дека британските сили нема да го испитаат случајот и посочи дека ќе обесхрабри каква било истрага од страна на Меѓународниот црвен крст.

Планираше ненадејно да го нападне Советскиот Сојуз

Нека не ве лаже претходниот случај! Винстон Черчил не ги толерираше Советите или Сталин. Откако Црвената армија ослободи добар дел од Европа и тргна кон Берлин, Черчил помисли наеднаш да ја нападне и целосно да ги смени страните.

Тој посочи дека сојузот со она што останало од германската армија е добра идеја што ќе ги спречи Русите да станат премногу силни и да станат сила по војната.

Наводно, целата акција била наречена „ Незамислива Операција“ и била спречена од фактот дека малкумина во британската влада се согласиле со Черчил. Министерот за војна дури го обвини за „желба за нова војна“, а САД јасно ставија до знаење дека не сакаат да имаат никаква врска со тоа.

Черчил рече дека Велика Британија „треба да го најде својот Хитлер“

Во ноември 1938 година, Хитлер веќе ги презеде првите чекори во проширувањето на германските територии. Евреите биле протерани од земјата, а имотот им бил одземен. Во отворено писмо до Хитлер, Черчил го повика германскиот канцелар да ги ограничи воените амбиции и да не и објави војна на Европа на кој било начин. Сепак, што се однесува до другите потези на Хитлер, тој му даде повеќе од очигледна поддршка.

  • Отсекогаш сум велел дека се надевам дека, ако Велика Британија биде поразена во војната, некој Хитлер ќе се појави во нашата земја за да нè доведе до позицијата меѓу нациите што ни припаѓа – напиша Черчил и додаде дека социјалната политика што ја спроведува Хитлер во Германија е „за восхит“.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...