Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ТОМА И ЈУГОСЛАВИЈА УМРЕА ЗАЕДНО: Биографски филм за најголемиот пејач на тага…

Филмот неколку пати ги споил глумците Милан Мариќ и Андреја Кузмановиќ, кои во меѓувреме, станале пријатели и едн на друг подржувачи во работата.

Сега заедно играат во филмот “Тома“, кои со нетрпение го очекуваат љубителите на романтичните седумдесети. Милан ја игра улогата на еден од најголемите пејачи на тага на југословенската и српската народна музија Тома Здравковиќ, додека Андреја го игра менаџерот на Тома.

Филмот “Тома“, чија премиера се очекува почетокот на 2021 година оригинално ја одбележува една епоха – време на боеми, стари кафани, музика која допира право во срце.

– Опфатен е цел процес во создавање на оној Тома Здравковиќ кој го знаеме, еден од најголемите ѕвезди на југосовенската музика, се до неговата смрт на ВМА во Белград – објаснува Мариќ.

– Тука има многу епохи и свет кој многу се променил од неговото детство до 1991 година. Она што е симболично во филмот и што ненако е недопирливо, е тоа што паралелно растеле но и умирале – Југославија и Тома Здравковиќ. Тој врвот на својата кариера го достигнал седумдесетите години, во момент кога Југославија одеше кон својот врв, а умрел 1991 година, кога суштински почнува и распадот на Југославија…

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...