Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Словенците сакаат да работат од дома, НЕ САКААТ ДА ПАТУВААТ НА РАБОТА

Речиси половина од Словенците веруваат дека економијата нема да се опорави од кризата предизвикана од пандемијата на коронавирус пред 2023 година, покажува истражувањето спроведено од агенцијата за анкетирање „Медијана“.

Сепак, се повеќе и повеќе луѓе се прилично удобни кога работат дома, објави СТА.

Во своето најново истражување, Институтот „Медијана“ се интересираше за мислењето на луѓето за економското закрепнување, нивниот моментален статус на вработување и промените во односот кон работата од дома во споредба со летото.

Во јули, кога ситуацијата беше релативно стабилна, луѓето беа претпазливи оптимисти во врска со економското закрепнување. Скоро еден од пет испитаници очекуваа економијата да застане на нозе во 2021 година или порано, и секој четврти во 2022 година. Секој трет испитаник изјавил дека веројатно нема да се опорави пред 2023 година.

Сега, како што вториот бран ја погоди силно земјата, учеството на вторите се зголеми за 14 проценти. Забележана е и промена во односот на луѓето кон работата од дома.

И додека во јули повеќе од половина од испитаниците не се грижеа дали работат од дома или од канцеларија, сега уделот на оние кои го делат ова мислење е намален за 15 проценти. Уделот на оние кои се чувствуваат пријатно да работат од дома и не очекуваат повторно да одат на работа е зголемен за 10%.

Истражувањето на „Медијана“ беше спроведено преку Интернет од 2 до 4 октомври на репрезентативен примерок од 505 лица.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...