Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

СЛОВЕНИЈА НЕМА ВРЕМЕ ЗА ГУБЕЊЕ: Затвораат градинките, фирмите, рестораните

Словенија од денеска воведува нови мерки кои вклучуваат суспендирање на јавните и економските активности со цел да се спречи ширењето на вирусот корона.

Новите мерки ќе вклучуваат затворање на трговски центри, ресторани, хотели, градинки, студентски домови, со исклучок на мензите во работните организации и болниците. Ќе работи само доставувањето на храна и тоа со посебни мерки.

Локалните власти се повикани да овозможат работа на градинки за деца чии родители работат во неопходните јавни служби и компании.

Кога станува збор за работниот процес, се препорачува да се организира работа од дома, каде што е можно, и каде што не е, строго да се применуваат епидемиолошките мерки.

Пред два дена, Владата на Словенија објави воведување нови ограничувачки мерки поради ширењето на „ковида-19“.

Со цел да се спречи ширењето на вирусот корона, Владата претходно го ограничи бројот на собири на луѓе на едно место од десет на максимум шест, а полицискиот час беше воведен од вторник навечер од 21 до 6 часот наутро.

Одлука за продолжување, заострување или ублажување на мерките ќе се донесе следниот четврток.

Режимот на границата засега нема да се промени, а дозволен е транзит од други земји.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...