Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

СИТЕ КРИМИНАЛЦИ НА БАЛКАНОТ ИМААТ МАКЕДОНСКИ ПАСОШ , ПА ТАКА И ВОДАЧОТ НА ШКАЉАРСКИОТ КЛАН

Платениот убиец од Никшиќ Петар Мујовиќ 19), кој беше уапсен пред три дена, на полициското рочиште призна дека му биле исплатени половина милион евра за убиството на водачот на шкаљарскиот клан, Јован Вукотиќ.

Како што се наведува, осомничениот признал дека се согласил да го убие Вукотиќ и дека го следел десет дена.

Тој и објасни на полицијата како го следел Вукотиќ и го чекал вистинскиот момент да го убие. За истражителите, оперативно, нема сомнение дека Вукотиќ требаше да биде нова жртва на војната на кавачкиот и шкаљарскиот клан, пишуваат медиумите во Подгорица.

Планот на Петар Мујовиќ бил спречен од телохранителот на Вукотиќ, кој забележал возило што ги следи до полициската станица во Котор, каде што Вукотиќ бил повикан да сведочи.

Според црногорските медиуми, додека Вукотиќ бил во полициската станица Мујовиќ бил разоружан пред зградата на полицијата. Кај него е пронајден пиштол со избришан фабрички број, 14 парчиња муниција и еден куршум во цевката, што значи дека тој бил подготвен да пука. Според нив, кај него бил пронајден криптиран телефон.

Јован Вукотиќ беше уапсен во 2018 година во Турција, а потоа беше депортиран во Србија, каде беше осуден на 15 месеци затвор за употреба на македонски пасош на туѓо име. За време на судењето во Белград, тој призна дека го користел тој пасош од безбедносни причини.

За време на неговиот престој во екстрадициониот притвор, беше уапсена група која подготвуваше негова ликвидација додека е во затвор со труење со цијанид.

-Повеќе нема да го оставам животот во ничии раце. Ако нешто ми се случи, моето семејство и пријателите ќе ја сметаат полицијата за директно одговорна, рече Вукотиќ по апсењето на Петар Мујовиќ во Котор.

Во прилог на информацијата дека Мујовиќ го следел Вукотиќ со куршум во цевката со цел да го убие, како што велат, е и фактот дека тој е брат на висок позициониран член на кавачкиот клан.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...