Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СИНОТ НА БАЈДЕН ЛАЖЕЛ!? ФБИ доби докази за корупција, еден човек знае се (ВИДЕО)

ФБИ побара од деловниот соработник на Хантер Бајден, Тони Бобулински да присуствува на интервју во петокот – ден откако тој покрена обвинение против Џо Бајден.

Бобулински тврди дека има е-пошта и СМС-пораки кои покажуваат дека Бајден јуниор не ја зборувал вистината.

Тој има три телефони кои рече дека ќе ги предаде и за кои вели дека ја покажуваат „корупцијата“ на семејството Бајден.

ФБИ соопшти дека нема да коментира „во согласност со нашата вообичаена практика ниту да го потврдуваме ниту негираме постоењето на истрага“.

Состанокот, ако за него малку се зборува, може да остави впечаток на истрага за ривалот на Трамп на претседателските избори – бидејќи претседателот го обвинува Бајден и неговиот син за „корупција“.

Ова следува откако Трамп побара од јавниот обвинител Бил Бар да „направи нешто“ во врска со е-поштата на лаптопот на Хантер Бајден и, наводно, зборувал за отпуштање на директорот на ФБИ Крис Враи, бидејќи двајцата биле фрустрирани кога тој паралелното повторно не извршил отворање на „изненадувањето“ во октомври, слично на пораките на Хилари Клинтон.

Бобулински разговараше со новинарите во хотелот Мериот во центарот на Нешвил три часа пред да започне последната претседателска дебата – и рече дека ќе предаде три мобилни телефони на ФБИ и ќе се состане со републикански сенатори за неговите поранешни деловни зделки.

Тој рече дека бил лут на Хантер откако сакал да ги искористи средствата за потенцијален договор со кинеската енергетска компанија, која му била „лична кутија за пари на Хантер“.

Ќе им обезбедам уреди на ФБИ кои содржат докази што го потврдуваат тоа што го кажав, така што нема да одговарам на прашања во моментов, им рече тој на новинарите кои го сочинуваат патувачкиот фонд за новинарство на претседателот Доналд Трамп.
Го слушнав Џо Бајден како вели дека никогаш не разговарал за работата со Хантер – тоа е лага. Имам знаење од прва рака за тоа, бидејќи бев директно вклучен во семејството Бајден, вклучувајќи го и Џо Бајден, рече Бобулински.
Минатата недела, некој што исто така беше вклучен во ова прашање, ми рече дека ако излезам во јавноста со тие информации, ќе нè закопа сите нас, вклучувајќи го и Бајден. Не сакам да закопам никого, рече тој.
Тој го опиша, како што рече, состанокот со Џо Бајден на 2 мај 2017 година, како разговор за деловен потфат во кој е вклучена Кина, која ќе инвестира во инфраструктура, недвижнини и технологија во Соединетите држави.

На мојот приближно едночасовен состанок со Џо таа вечер разговаравме за историјата на Бајден, за семејните деловни планови на Бајден со Кинезите, со кои тој беше познат барем на високо ниво, рече тој.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...