Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

МАСОВНИ ПРОТЕСТИ И ВО ПОЛСКА поради новите мерки против корона вирусот (ВИДЕО)

Десетици илјади луѓе се собраа на улиците во Полска да протестираат против строгите мерки наметнати поради пандемијата на корона вирусот.

Овие протестите се случија еден ден по демонстрациите околу одлуката на Уставниот суд за речиси целосна забрана за абортус.

Во Полска стапија на сила нови ограничувања за борба против пандемијата, вклучително и затворање ресторани и кафулиња за две недели, откако во последните 24 часа беа потврдени повеќе од 13.600 нови случаи на Ковид-19, највисока дневна бројка од почетокот на пандемијата.

Демонстрантите се собраа пред куќата на Јарослав Качински, претседател на владејачката партија Право и правда.

Полските медиуми проценуваат дека на протестите во Варшава имало околу 15.000 демонстранти и покрај мерките за забрана на јавни собири на повеќе од десет лица, а оваа бројка од денеска ќе се намали на пет.

Демонстранти се собраа и во Познан, Вроцлав и Краков, а протести се најавени и за понеделник.

Вчерашните демонстрации во Варшава беа главно мирни, за разлика од оние што се одржаа во четвртокот, кога некои демонстранти фрлаа камења, а полицијата употреби бибер спреј.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...