Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ! Американка признала КАКО КУПИЛА БЕБЕ ОД СРБИЈА

Во емисијата „После ручек “ на телевизијата „Хепи“, на тема кражба и продажба на бебиња од Србија е прикажано видео што го запали Интернетот последните денови, што сведочи за продажба на српски бебиња. Сандра Рајс од САД раскажа како наводно доктор од Србија посредувал во постапката на посвојување девојче по име Оља од Белград во 1998 година, како и дека целата „трансакција“ чинела нешто повеќе од 10.000 долари.

– Јас се викам Сандра, се јавувам од Америка. Во 1998 година, јас и сопругот посвоивме девојче по име Оља од Белград. Посвојувањето го договорија агенциите за правна медијација од Калифорнија, САД. Ни ги обезбедија сите контакти, а наше беше да се сретнеме на аеродромот со Дејан С. Тој не дочека со неговото југо и однесе во неговиот стан каде што останавме целиот престој. Требаше да му плаќаме 200 долари дневно за да не вози каде треба, да спиеме во неговиот стан и да јадеме по еден оброк секоја вечер. Во неговиот стан ја запознавме неговата сопруга која готвеше за нас. Секоја ноќ ја поминувавме заедно, не излегувавме никаде. Вечерта гледавме серија со Дејан и се сеќавам дека имаа и птици во тој стан, вели оваа Американка која тврди дека српскиот лекар директно посредувал во нелегалното посвојување на девојчето од Белград.

– Секој ден мораше да одиме на друго место, вели таа, додавајќи дека парите ги дале на адвокатката на рака.

– За тоа, ние и плативме 10.000 долари во банкноти од сто долари. Таа ги набави документите и организираше официјално да се земе детето. Кога сè беше готово, се вративме кај Дејан кој не однесе на аеродромот. Се вративме дома детето. Ги посочив сите детали во писмото до мајките на исчезнати деца во Србија, за да можат да одговорат на останатите прашања, рече Сандра.

Сандра дала писмена изјава на нотар во Њујорк, која потоа била испратена до „Здружението на родители на исчезнати бебиња“, каде што била преведена на српски јазик, објасни Ана Пејиќ секретар на здружението.

Во писмото што им го испратила на мајките на исчезнатите деца се вели дека целата постапка за посвојување траела околу 8 дена, како и дека бебето Оља поминало неколку дена во станот на споменатиот лекар. Врз основа на договорот, Сандра и нејзиниот сопруг дале 10.000 долари на адвокатката Јасна, како и дополнителни 1.000 долари и донација. На докторот му биле исплатени 2.800 долари, напишала Американката во писмото.

Ана Пејиќ посочува дека има многу вакви случаи во Србија и дека со ова решиле да излезат во јавноста само затоа што тој бил комплетно завршен и трудовите биле предадени на надлежните органи. Таа додаде дека единствениот мотив на Сандра за откривање на наводната афера е благосостојбата на нејзината ќерка Оља, така што таа ќе биде запознаена со нејзиното потекло и земјата од каде доаѓа.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...