Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Операција Молто: УАПСЕНИ 44 ПЕДОФИЛИ, СПАСЕНИ 16 ДЕЦА

Австралиската федерална полиција (АФП) уапси 44 мажи, спаси 16 деца и го скрши ланецот педофилија низ целата земја, што предизвика бура низ целиот свет.

Мажите на возраст од 19 до 57 години во секоја држава и на секоја територија, освен на Северната територија, наводно споделувале материјал за сексуално злоставување на деца користејќи компанија за складирање на податоци на Интернет, пренесува „The Daily Mail“.

Педофилите беа уапсени по 350 обвиненија.

Шест деца беа спасени од фарма во Викторија, уште шест во Јужна Австралија, две во Квинсленд, едно во Нов Јужен Велс и едно во главниот град на Австралија.

Според медиумите, некои мажи наводно ги злоупотребувале децата, ги снимале и ги споделувале снимките на Интернет.

Други, наводно, споделувале болни снимки на кои се гледа дека девојчиња, некои на возраст од 18 месеци, биле силувани и измачувани.

Полицијата заплени материјал за злоупотреба на деца, вклучително и снимки направени од австралискиот педофил Питер Скали, кој издржува доживотна казна затвор на Филипините.

Во Квинсленд, меѓу 11 наводни криминалци има полицаец, чувар, сервисер на велосипеди, изведувач за уривање, трговец, студент, транспортни работници и невработени.

11-те наводни прекршители на Викторија вклучуваат возач на виљушкар, менаџер за угостителство, студент, градежен менаџер, возач на камион и невработени.

Апсењата уследија по едногодишна истрага за фотографии и снимки споделени на Интернет.

Стотици полицајци и други експерти работеа на операцијата низ австралиските држави и територии.

  • Децата не се стока и АФП и нејзините партнерски агенции постојано работат на откривање и гонење на сторителите, рече комесарот Рис Кершоу.

Тој рече дека идентификувањето и спасувањето на жртвите е со „временски рок“ во вакви случаи.

АФП соопшти дека спасило 134 деца од експлоатација оваа година, од кои 67 не биле од Австралија.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...