Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Јапонците истражувале! Ковид-19 на кожата останува до 9 часа и 4 минути, но оваа го убива само за 15 секунди!

Најновото истражување спроведено од страна на јапонски научници покажува дека корона вирусот може да опстане на човековата кожа и до девет часа, пренесува канадски Глобалњуз. Експертите велат дека овие резултати не се толку аларманти колку што звучат, а примероци корона вирус се најдени и на мртви лица ден по нивната смрт. 

Откриено е дека Ковид-19 може да живее најмногу десет часа и четири минути, односно пет пати повеќе од патогените кои предизвикуваат обичен сезонски вирус. Студијата, исто така, покажала дека 80 % етанол може да ја убие во рок од 15 секунди.

Синтија Кар, епидемиолог од Винипег во Канада, вели дека за неа ова е важен податок. 

„Ако знаеме дека со миење на рацете можеме да го убиеме вирусот, тогаш ајде да се држиме до тоа. Не треба да паничиме и постојано да се тушираме кога ќе дојдеме дома од надвор, само треба да сфатиме дека вирусот е на нашите раце и дека може да ни се случи со нив да го допреме носот или устата, очите и така да му дадеме шанса на Ковид-19 да се развие во организмот“, рекла Кар.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...