Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

СТРАШНО: 640 НОВИ ЗАБОЛЕНИ ОД КОРОНА, 12 ПОЧИНАТИ

Во последните 24 часа се направени 2634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 272
-Куманово 43
-Дебар 5
-Штип 17
-Прилеп 41
-Тетово 41
-Струга 4
-Велес 11
-Битола 10
-Охрид 24
-Кавадарци 41
-Гостивар 12
-Гевгелија 11
-Струмица 24
-Крива Паланка 2
-Радовиш 9
-Кочани 20
-Пробиштип 3
-Берово 2
-Валандово 3
-Виница 4
-Делчево 3
-Свети Николе 7
-Кичево 17
-Ресен 4
-Неготино 10

Починати се 12 лица, двајца пациенти од Велес (79 и 89г), седум пациенти од Скопје (63, 78, 70, 73, 70, 71 и 64г), еден пациент од Прилеп (73г), еден од Штип (72г) и еден пациент од Струмица (85г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 143 оздравени пациенти од:

-Скопје 71
-Куманово 5
-Дебар 1
-Штип 7
-Тетово 10
-Струга 4
-Велес 2
-Битола 3
-Охрид 3
-Кавадарци 3
-Гостивар 5
-Гевгелија 2
-Струмица 9
-Радовиш 1
-Кочани 6
-Берово 3
-Валандово 3
-Свети Николе 2
-Кичево 1
-Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 229.246 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 25473, бројката на оздравени пациенти е 18047, на починати е 874, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6552.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...