Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

По повеќе од две децении украински клуб го победува Реал

Шахтјор Доњецк приреди изненадување во 1.коло од Лигата на шампионите по победата над 13-кратниот европски првак Реал Мадрид со 3:2 и тоа во Мадрид. Инаку ова е прва победа на еден украински клуб над Реал после 21 година. Во март 1999 во вториот меч од четвртфиналето на Лигата на шампионите Динамо Киев ги совлада „кралевите“ со 2:0 и се пласираше во полуфиналето.

А Шахтјор претходно два пати одигра со Реал Мадрид и два пати загуби. Во 2015/16 доживеа порази од 0:4 и 3:4.

А Реал 10 пати играл со Динамо Киев и уште два пати со Черноморец од Одеса.

Токму таа победа на Динамо од 1999 и на Шахтјор синоќа се единствените триумфи на украински клубови над славниот Реал.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Свет

Некои грешки во самостојниот третман на коронавирусот можат да му наштетат на организмот, па дури и да доведат до смрт, сподели лекарот и ТВ-презентер...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...