Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Ова е причината зашто е забрането да се смееме на фотографиите за пасош и лични документи!

Кога се фотографираме за приватните албуми, обично се смешкаме за да изгледаме поубаво. Но дали знаете зошто е забрането смеење на фотографиите за пасош?

Имено, чипот на пасошот содржи биометриски податоци за вас кои се добиваат од фотографиите. Таа фотографија се скренира, се смета оддалеченоста меѓу очите, врвот на носот и брадата, за да се добие математичка „мапа“ или алгоритам на лицето.  

Се што може да го поремети или спречи сметањето на тие мерки – како носење очила или широка насмевка, ја намалува ефиканоста на алгоритмот.

Кога ќе поминете низ е-капијата на аеродромите, камерата го скенира лицето и прави свои пресметки на мерките на лицето. Тогаш компјутерот проверува дали мерките на вашето лице се поклопуваат со оние на фотографијата во пасошот. Во случај да не е така, тогаш сте во голем проблем.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...