Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ЗАСТРАШУВАЧКО КИНЕСКО ОРУЖЈЕ: Испалува “роеви“ дронови полни со експлозив (видео)

Операторите се задолжени за откривање мети на бојно поле

Кинеските воени инжењери развиле нов борбен систем дронови, кои се лансираат од посебно возило. Дроновите (вкупно 48 по лансер) имаат експлозивно полнење и “крилца“, со нивна помош го одржуваат правецот. Операторите се задолжени да откриваат мети на бојно поле.

Засега нема повеќе информаии, но како забележуваат странските медиуми, оружјето потсетува на поранешен систем CH-901, кои ги произвела компанијата China Poly Defense.

Проектот е во рана фаза

“Проектот и понатаму е во рана фаза. Постојат проблеми, кои треба да се решат. Еден од главните е како да се зачува системот од електронски пречки“, навел извор кој е близок на кинеската војска, пренесува Futurism.

Стручњаците истакнуваат “роевите“ на вакви дронови можат да збунат/загушат против-авионска одбрана, напаѓајќи од различни агли.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...