Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ДУРЛОВСКИ СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА – “Пратеничката фотеља боде кога политичката прагма станува поважна од моралот”

Носителот во петтата изборна единица на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Игор Дурловски поднесе оставка од пратеничката позиција. Оставката ја објави на својот профил на Фејсбук.

“Националните интереси, правда за неправедно прогонетите и нормална држава за нашите деца беа/се мои приоритети. Пратеничката фотеља боде кога политичката прагма станува поважна од моралот. Затоа, го напуштам Собранието на Република Македонија, а на колегите од Коалицијата „За обнова на Македонија“ им посакувам истрајност, доследност, мудрост, којашто сум сигурен дека ја имаат.
Тоа што го зборував не можам да го направам, но сега нема да зборувам а ќе продолжам да го правам!
Останувам доследен на моите поддржувачи и нивниот глас.” – пишува Дурловски.

Игор Дурловски е единствениот кој беше обвинет во предметот за 27ми Април кој не побара да биде амнестиран, туку остана до крај во процесот и ја докажа својата невиност. Игор Дурловски во изминатиот период после изборите делуваше дистанцирано од Мицкоски, па дали овој негов потег значи дека моменталното раководство на ВМРО-ДПМНЕ не кореспондира со идеите на Дурловски останува да видиме.

Според нашите информации се повеќе високи функционери и истакнати членови се дистанцираат од Мицкоски и неговата безидејност и ова е само прва од многуте оставки кои ќе следат.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...