Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Неспособната власт да не ја злоупотребува катастрофата со заразата за политички поени

Соопштение до јавноста на ВМРО-ДПМНЕ – реакција на соопштението на СДСМ

Состојбата со КОВИД-19 поради неспособноста на власта и Комисијата за заразни болести е алармантна.

Поради тоа ВМРО-ДПМНЕ го повика Филипче законот во кој не се предлага ниту една мерка веднаш да се предложи и да се стави на гласање. Поради селотејп коалицијата на СДСМ во Собранието ВМРО-ДПМНЕ ветува дека ќе присуствува на седницата и ќе им обезбеди кворум, за да не бараат виновници во време кога треба да бараат решенија.
ВМРО-ДПМНЕ бара под итно да се разреши Комисијата за заразни болести, и да се формира специјална државна комисија од стручни експерти кои ќе ја водат борбата против КОВИД-19.
ВМРО-ДПМНЕ апелира да не се злоупотребува катастрофата со заразата која што секојдневно се зголемува.
Време е власта да се освести и да започне делување во насока на здравјето на граѓаните.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...