Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Велат дека короната не може да се добие преку храна, но сега е откриено која намирница е ВИСОКОРИЗИЧНА

Амбалажата од ваквите намирници обавезно дезинфицирајте ја.

Корона вирусот може да преживее на амбалажата од смрзнатата храна, наведуваат кинеските научници откако откриле дека избивањето на епидемијата во одредени градови имало врска со смрзната риба. 

Кинескиот центар за контрола и превенција на болести открил и изолирај примерок на корона вирус на амбалажата на смрзнат бакалар.  

Робата била увезена во источниот кинески град Кинддао, кој бил погоден со нова група случаи поврзани со двајца работници од пристаништето. Па заради ова Центарот за контрола и превенција сугерира дека вирусот SARS-CoV-2 на големи раздалечености се пренесува преку смрзната риба.

Исто така, не може да се исклучи дека пациентите смрзнатите производи сами ги контаминирале со корона вирус, место самиот производ да бил извор на зараза. Како и да е, вирусот на замрзнатата површина останал многу подолго од што се очекувало. 

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...