Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

НЕМА ПОВЕЌЕ ВЕГЕ БУРГЕР И КОЛБАСИ: ЕУ пред забрана за такви називи на храна што не е од месо

Европратениците наскоро треба да одлучат дали производите од растително потекло сепак ќе можат да имаат имиња што се поврзани со месо.

Пред гласањето за ограничувањето или забраната, се разгоре дебата за вегански колбаси и хамбургери, како и полемиката околу амандманот за обележување на храната, која, според ФТ, веќе е поддржана од месната индустрија, како што е Комитетот за земјоделство на ЕП.

Оваа одлука доаѓа во време кога алтернативите на месните производи стануваат сè попопуларни. Исто така, има се повеќе и повеќе нови производители на билни замени по изглед, вкус и тие подобро и подобро го имитираат вистинското месо.

Изрази како веге бургер, хамбургер и колбас ќе бидат именувани само ако на етикетите стои дека е вистинско месо.

Глобалниот пазар за овие производи достигна 4,53 милијарди долари во 2019 година. Уделот на пазарот во Европа достигна 1,72 милијарди долари. Овој пазар се предвидува да достигне 7,12 милијарди долари ширум светот и 2,62 милијарди долари во Европа до 2025 година. Сепак, овие бројки се мали во споредба со глобалниот пазар на месо од неколку милијарди долари.

Сточарството и месната индустрија тврдат дека употребата на термини и имиња поврзани со месото ги збунува потрошувачите. Амандманот на ЕУ исто така има за цел да ги забрани имињата како „кремасти“. Земјите-членки на ЕУ веќе имаат можност да издадат свои закони за обележување храна, во обид да спречат конфузија кај потрошувачите. Франција донесе сличен закон на почетокот на оваа година.

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...