Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Меси го собори рекордот на Гигс во Лигата на шампионите

Постигнувајќи го првиот гол во победата на Барселона од 5-1 против Ференцварош синоќа, аргентинскиот фудбалски велемајстор Лионел Меси влезе во историјата на Лигата на шампионите како прв играч кој постигнал барем еден гол во 16 последователни сезони на најсилното натпреварување.

Ова беше негов 116-ти гол во ова натпреварување, а само Кристијано Роналдо, кој е на врвот на листата со 130 погодоци, постигнал повеќе од него.

Меси, сепак, стана рекордер, откако стана првиот фудбалер кој се запишал меѓу стрелците во Лигата на шампионите 16 сезони по ред. Аргентинецот ја започна својата серија во сезоната 2005/06 и го постигна својот прв гол во Лигата на шампионите на 2 ноември во победата од 5:0 против Панатинаикос.

Поранешното крило на Манчестер Јунајтед, Рајан Гигс исто така постигна гол во 16 сезони во Лигата на шампионите, но не по ред.

sportmedia.mk

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...