Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ГОЛЕМ ШОК ЗА НАУЧНИЦИТЕ! Ова сите го имаме во ГЛАВАТА, а влијае на целиот организам! Ни микроскоп не помага (видео)

Во главата постојат уште околу 1.000 помали жлезди, рамномерно распоредени околу усната празнина, кои се толку мали што можат да се видат без микроскоп.

Ги откриле доктори во Холандија додека со напреден тип на скенер прегледувале пациенти со рак на простата. На пациентите им вбризгувале радиоактивна гликоза за да ги откријат туморите во телото. Меѓутоа откриле нешто неочекувано. Во задниот дел на носот во делот на ждрелото (назофаринкус) – позади носот и над непца, близу центар на главата – виделе голема плункова жлезда.

“Луѓето имаат три големи плункови жлезди, но не овде. Единствени плункови и мукозни жлезди во назофаркусот за кои знаевме се микроскопски и ги има околу илјада рамномерно распоредени. Можете да го замислите нашето изненадување кога ги откривме овие“, вели радиолог Војтер Вогел со холандски институт за рак.

Плувачните жлезди лачат плувачка, клучна за функционирање на дигестивниот систем, а најголем дел ја произвадуваат три големи жлезди – подјазична, подвилична и доушна (паротидна)

Во главата постојат уште околу 1.000 помали жлезди, рамномерно распоредени околу усната празнина, но тие се токлу мали што можат да се забележат без микроскот. Новото откритие на тимот на Вогел е многу големо, а тоа се две предходно неоткриени жлезди, кои би можеле потенцијално да станат четврта голема плувачка жлезда.

најчитани вести

Македонија

Советничката од ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Анита Ангелевска која викендов побара оставка од претседателот на партијата Христијан Мицкоски за „Утрински брифинг“ на Слободен печат појасни...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Македонија

Христијан Мицкоски минатата недела во тајност заминал од државата и според високи партиски извори отишол на средби во Белград. Од партијата официјално молчат околу...