Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Ако сте прележале корона, НАМАЛЕТЕ СО АЛКОХОЛОТ – ГИ УБИВА АНТИТЕЛАТА!

Алкохолот и стресот негативно влијаат на создавањето антитела.

Антителата на корона вирус најслабо се развиваат кај лицата постари од 70 години, како и кај оние кои се под постојан стрес или редовно пијат алкохол, изјави рускиот научник Александер Гинцбург за ТАС.

Директорот на Националниот истражувачки цнетар за епидемиологија и микробиологија рекол дека кај постарите лица, од 70 до 80 години, по правило се е попроблематично, вклучително и развојот на антитела. Сепак, вели дека одредени околности можат да го отежнат развивањето на антитела и кај помладите лица. 

– Редовната употреба на алкохол, особено за време на периодот на вакцинација, мошне негативно влијае на количеството на развиени антитела и на имунитетот на Т-клетките. Постојаниот стрес или постојаните стрес услови, исто така, негативно влијаат, навел Гинцбург. 

Тој објаснил и дека на производството на антитела може да влијаат и цитостатиците и антибиотиците со широк спектар.  

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...