Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

„Ја надминав короната“: Северина раскажа за симптомите од коронавирусот И УПАТИ СИЛЕН АПЕЛ

Пред неколку месеци пејачката Северина Којиќ победи во борбата против коронавирусот. Сега таа одлучи јавно да зборува за симптомите со кои се соочи, но и јавно да апелира да биде одговорен и да се носи маски.

Ја надминав короната, немав никакви симптоми, некои од моите пријатели имаа силни симптоми, „умреа“ од немоќ, но фала му на Бога, сите се живи. Еден моја познаничка од Сплит ја опиша нејзината приказна кога ја закачија на апаратот за дишење. Спортист, млада, три деца … вели дека сакала да умре. Некои велат дека короната доаѓа во уште полоша форма … Некои велат дека вонземјаните доаѓаат кај нас … Тие велат сè, но вие ја слушате совеста и се грижите за себе и за другите – напиша Северина и додаде:

https://www.instagram.com/p/CGiGa1PJWDZ/?igshid=1i2tfgmwxd56m

Ова е Токио, јас бев таму во 2002 година. Илјадници луѓе збиени заедно можеа да се видат на нивните семафори. Ова е Токио, вечерва околу 20 часот по нивно време. Сите се со маски и на далечина. Можеме ли да го направиме ова? На ТВ, тие ни даваат само броеви, толку многу заразени, толку мртви плус толку заразени за кои дури и не знаат. Лекарите и медицинските сестри се заразени, болниците се полни, а луѓето со сериозни болести, како што е ракот, чекаат … И сите чекаме некој да ни каже „готово“. Но, готово е со неодговорност. Ве молиме носете маски и држете се на дистанца. Јас многу ги сакам луѓето и ми недостасуваат луѓе и концерти, но сега кога илјада луѓе се разболуваат на ден, сега ве сакам најмногу. Ве молам носете маски и пазете се. И не биди еден од „броевите“. Ве сакам – напиша Северина на својот Инстаграм профил.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...