7 C
Skopje
сабота, април 17, 2021
spot_img

Прифатен предлогот за РАЗРЕШУВАЊЕ НА ЛИДИЈА ДИМОВА

Директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, која во изминатиот период ја разбранува јавноста со серијата скандалозни доделување европски пари, е разрешена од функцијата.

Како што соопштија од Владата, предлогот за разрешување е доставен до Управниот одбор на Агенцијата, а причина за нејзиното разрешување е неетично постапување во извршувањето на нејзината функција, поврзано со индиции за несоодветно финансиско работење и за негрижа за одржувањето на имиџот на институцијата во јавноста.

Оваа постапка ја овозможува членот 23 од Етичкиот кодекс, според кој претседателот на Владата може да побара политичка одговорност, односно барање за поднесување на оставка на носителот на извршна функција или предлог за негово разрешување и да покрене иницијатива за информирање на надлежни институции, при што врз основа на сознанијата и одлуките на Управниот одбор, ќе се запазат сите постапки за гарантирање на принципот за презумпција на невиност – се наведува во Владиното соопштение.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести