Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Нов четиригодишен мандат за директорот на полицијата Сашо Тасевски

На денешната седница на Владата, директорот на полицијата Сашо Тасевски доби нов четиригодишен мандат, дознаваме од наши извори.


Директорот на Бирото за јавна безбедност е избран едногласно, на предлог на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Во претходниот период , директорот Тасевски покажал одлични резултати и со раководењето со Бирото за јавна безбедност придонесе за намалување на криминалот и зголемување на довербата во полицијата, а неговата работа е одлично оценета и од нашите стратешки партнери.

Во неговата биографија стои:

Од 2001 до 2003 година: полицаец во ЕСЗ Тигар

Од 2003 до 2006 година: инспектор во Одделот за обезбедување

Од 2006 до 2015 година: виш инспектор во Одделот за обезбедување

Од 2015 до 2017 година: самостоен инспектор во Одделот за обезбедување

Од 2017 до 2018: началник на Одделот за обезбедување.

Од 2018: директор на БЈБ

Учествувал на голем број конференции/ семинари /обуки од областа на безбедноста. Антитерористички обуки во САД, Израел и Турција, како и обуки со инструктори од Франција 

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...