Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Еве каде е НАЈГОЛЕМ, а каде НАЈМАЛ ризикот да се заразите со КОРОНА!

Според индексот на ризик од заразување со корона вирус, кој денес го објави сараевскиот портал Кликс, највисок е на забавите во затворен простор. Тоа се баровите и ноќните клубови, авионите, концертите, киносалите, верските служби/заедничките молитви и спортските настани на кои има многу публика.

Тука ризици претставуваат, зависно од наведениот настан, затворените простори, консумирањето алкохол и цигари, долготрајното изложување, изразениот капков пренос, преносот преку површини, пеењето, испуштањето капки и блискиот контакт. 

Она што најмногу влијае на ширењето на заразата, освен затворениот простор, е должината на експозиција и интеракција, гужвите и силното ширење на капките со викање, кивање, кашлање и пеење. 

Во најниски ризици спаѓа останувањето дома, шетањето на отворено, нарачувањтео храна, намирници и земањето напитоци или храна „за носење“.

Меѓу умерените рзиици е бавењето со спорт, набавката во маркети и купувањето козметика и гардероба. 

Среден ризик е вежбањето во теретани, контактот преку предмети и површини, неносењето маски, високата фреквенца на дишење, потоа фризерските и козметичките салони, работата во канцеларија и на крајот консумирањето храна во ресторани. 

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...

Забава

Захиа Деар, која се прослави како малолетна проститка која меѓудругото спиела и со француските фудбалери Франк Рибери и Карим Бензема, денес е дизајнерка, модел,...