Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Германските виролози ПРЕДУПРЕДУВААТ: Може да ни се случи неконтролирано ширење на Ковид-19

Друштвото за вирологија на Германија денеска предупреди на страшни последици од неконтролирано ширење на новиот коронавирус престојната зима во земјата.

Друштвото апелираат на научно засновано дејствување против пандемијата.

– Поради експлозивната динамика на инфекцијата, што е забележана ширум Европа постои стравување декаод некоја одредена точка ќе дојде до губење на контрола над заразата, истакнуваат виролозите.

Тие жестоко се против имунитетот на стадото,бидејќи тоа би можело да доведе до преоптоварување на здравствениот систем. Според нив германскиот систем би бил преоптоварен поради недостиг на персонал на интензивна нега ако би имало околу 20.000 новозаразени со Ковид-19 на дневно ниво, како и дека неконтролираното ширење на заразата би довело до големброј на смртни случаи.

Виролозите истакнуваати дека се уште не е докажано колку долго трае имунитетот стекнат по инфекцијата, додавајќи оти кај асимптоматските случаи,п ред се кај младите лица, не постои стабилен имунитет.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Полициски час од 17 или од 18 часот, дополнителни ограничувања во движењето и собирањето на граѓаните или во работењето на економските оператори. Вакви мерки...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...