Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Вечерва почнува новата сезона во Лигата на шампионите: „Баварците“ ја бранат европската круна!

Од денеска почнува групната фаза на фудбалската Лига на шампиони. 32 клубови ќе се борат за престижниот пехар наменет за европскиот шампион, а бранител на истиот е германски Баерн Минхен кој ја освои титулата по триумфот над ПСЖ во финалето. Во услови на пандемија ќе почне новата сезона во елитното клупско натпреварување, а како ќе заврши тоа ќе го диктира КОВИД-19. Минатата сезона поради опасниот вирус завршницата беше направена како фајнал фор турнир кој се одигра летоска. Не е исклучено и оваа сезона да почне стандардно, па да има претумбации и одложувања затоа што Европа се соочува со Втор бран на вирусот.

Како и да е, рефлекторите на Лигата на шампионите се вклучуваат и почнува шоуто со бројни интересни натпревари. Да кажеме неколку интересни податоци. Ново во оваа сезона е тоа што ќе има пет измени на натпреварите, а бројот на фудбалери на списокот е 23.

Оваа сезона имаме и неколку дебитанти: Митјиланд, Башакшехир, Краснодар и Рен

Унгарскиот гигант Ференцварош се враќа во групите на ЛШ по пауза од 25 години. А и Салцбург по 26 години влезе во групната фаза на ЛШ. Последен пат како Казино Салцбург, а после низа неуспешни обиди конечно оваа година се пласира во елитата под капата на Ред Бул.

Што се однесува до групите тука се неколку кои избиваат во прв план. Група А каде што се Баерн, Салцбург, Атлетико и Локомотив.

Група Х во која се ПСЖ, Манчестер Јунајтед, Лајпциг и Башакшехир. По изедначеност се Група Д и Група Ф.

Денеска се игра 1. коло, а неколку интересни дуели се на програмата: Челзи-Севиља, ПСЖ – Манчестер Јунајтед. Утре: Ајакс-Ливерпул и Баерн – Атлетико во центарот на вниманието.

Инаку финалето е на „Ататурк“ стадионот во Истанбул идната година.

НАТПРЕВАРИ ПО ГРУПИ

20 и 21. октомври 2020 – 1 коло

27 и 28. октомври 2020 – 2.коло

3 и 4. ноември 2020 – 3 коло

24 и 25. ноември 2020 – 4 коло

1 и 2. декември 2020 – 5 коло

8 и 9 декември 2020 – 6 коло

НАТПРЕВАРИ ОД 1.КОЛО

ВТОРНИК (20.10.2020)

ДИН.КИЕВ – ЈУВЕНТУС  18:55

ЗЕНИТ – БРИЖ  18:55

БАРСЕЛОНА – ФЕРЕНЦВАРОШ  21:00 ч.

ЧЕЛЗИ – СЕВИЉА            21:00 ч.

ЛАЦИО – ДОРТМУНД   21:00 ч.

ПСЖ – МАН.ЈУНАЈТЕД   21:00 ч.

ЛАЈПЦИГ – БАШАКШЕХИР          21:00 ч.

РЕН – КРАСНОДАР          21:00 ч.

СРЕДА (21.10.2020)

РЕАЛ М. – ШАХТЈОР       18:55 ч.

САЛЦБУРГ – ЛОКОМОТИВ          18:55 ч.

АЈАКС – ЛИВЕРПУЛ         21:00 ч.

БАЕРН – АТЛЕТИКО        21:00 ч.

ИНТЕР – МЕНХЕНГЛАДБАХ         21:00 ч.

МАН.СИТИ – ПОРТО      21:00 ч.

МИТЈИЛАНД – АТАЛАНТА          21:00 ч.

ОЛИМПИЈАКОС – МАРСЕЈ          21:00 ч.

sportmedia.mk

најчитани вести

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...