Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ПОЛИЦИСКИ ЧАС И ЗАБРАНА ЗА СВАДБИ И НАСТАНИ во Словенија

Со цел да се спречи ширењето на коронавирусот, словенечката Влада донесе одлука го намали бројот на групирани лица од 10 на шест и воведе забрана за движење во текот на ноќта од 21 до 6 часот, соопшти денеска министерот за внатрешни работи Алеш Хојс. Покрај тоа, до дополнително известување, сите јавни настани, верски церемонии и свадби низ целата земја се забранети.

Собир на повеќе од шест луѓе е можен само доколку се почитува мерката за физичко растојание.

Од забраната за движење во текот на ноќта се изземени само случаи кога станува збор за опасност по живот, здравје и имот, за одење на работа и враќање дома од работа и за извршување на потребни работни задачи или нудење потребни услуги.

Од денеска на полноќ, со некои мали исклучоци, невозможно е движење надвор од матичните региони, а можноста за преминување на државната граница е законски одредена.

– Ако имате недвижен имот или земјиште во странство каде што треба да направите нешто итно, тогаш преминувањето на границата е можно само за таа цел, рече Хојс, додавајќи дека оваа опција нема да може да се злоупотреби.

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...