Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

СТРАОТНИ ВЕСТИ ПРИСТИГНУВААТ ОД ЦРНА ГОРА: Цел свет стравува

Кога станува збор за стапка на заболени во последните седум дена, најголем број инфицирани на 100.000 жители забележан е во Андора.

Црна Гора се наоѓа на незавидно прво место во Европа по број на заболени на 100.000 жители, односно најлоша во цела Европа од почеток на пандемија ковид-19.

Кога станува збор од Србија, со 509,12 заразени на 100.000 жители се наоѓа 30. место и од земјите во регионот има најмалу заразени.

Спрема податоците на европските статистички центри, меѓу првите 10 од 45 европски земји со најмногу заразени се наоѓа само Црна Гора.

Имено, спрема податоците објавени на 16. октомври, Црна Гора има 2.385, регистрирани случаи на корона вирус на 100.000 жители, на второ место е Ерменија, а на трето е Шпанија.

Македонија по број досега инфицирани на 100.000 жители на 11 место, а БиХ на 14. Косово спрема истите критериуми на 17, Албанија на 27, а Хрватска на 28 место а после неа е Словенија.

Кога станува збор за стапка на заболени во последните седум дена, најголем број на заразени на 100.000 жители забележан е во Андора, потоа во Чешка, Белгија, Холандија, додека Црна Гора е на пето место.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...