Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ПУКАЊЕ ВО ТРГОВСКИ ЦЕНТАР: Среде Белград ранет член на Пинк Пантер

Александар Шарац (35), член на криминалната организација Пинк Пантер, денес околу 16 часот во гаражата на Трговскиот центар Ушче во Белград е застрелан. Како што дознава Телеграф.рс, напаѓачот му пришол на Шарац во моментот кога тој се приближувал до своето возило мерцедес и му испукал два куршума во главата, а потоа избегал.

Шарац паднал, а убиецот побегнал од местото на настанот. Иако прво се појавила информација дека Шарац починал по пристигнувањето во болницата, лекарите успеале да го реанимираат и тој сега се наоѓа на одделот за интензивна нега. Тој се наоѓа во многу тешка состојба.

Напаѓачот, снимен од безбедносните камери, носел црвена јакна, капа и маска.

Шарац не е прв пат цел на напад. Во јануари 2019 година, медиумите пишуваа дека тој бил мета на нападот во кој е убиен неговиот зет Небојша М.

Шарац имал подебело криминално досие, а еден од поголемите пленови со својата банда го ограбиле за време на операциите во Милано во септември 2016 година, во една луксузна продавница за накит. Во тоа време бил уапсен, а украдениот накит вредел повеќе стотици илјади евра, пишуваа тогаш италијанските медиуми.

Шарац бил уапсен во Србија по меѓународна потерница, а од затвор е ослободен кон крајот на 2018 година.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...