Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Д-р Кон: Гледаме што нè чека, АКО НЕ СЕ НОСАТ МАСКИ ОДИМЕ ВО КАРАНТИН

Д-р Предраг Кон ја објасни моменталната епидемиолошка состојба во Србија.

Според последниот пресек, вчера беа потврдени уште 227 нови случаи на инфекција, а уште два случаи починаа.

Покрај во Белград, каде има повеќе од 50 проценти од новите случаи, епидемијата се шири и во Ниш, Врање, Крагуевац, Бујановац и Прешево …

Коментирајќи го извештајот на колега од Хрватска за драматичната состојба во таа земја, д-р Кон рече дека истото ја чека и Србија доколку не се почитуваат мерките.

Гледаме што нè чека. Да не мислиме дека сме нешто посебно и дека нешто ќе не помине. Разликата е во тоа што ние веќе го имавме втро бран, што се случува во Европа сега. Треба да бидеме попаметни и факт е дека не сфаќаме дека постои закана, постојано се вели дека сме во стабилна состојба, и сме во крајно несигурна и заканувачка состојба, Белград е веќе во неповолна ситуација и може да се случи следната недела да влезе во вонредна состојба,вели д-р Кон.

Тој уште еднаш предупреди што можеме да се очекува ако не се почитуваат мерките.

Сигурно дека ќе имаме хрватско сценарио со ваквото однесување, вие гледате бојкот на мерките тука. Медицинскиот дел од Кризниот штаб ми даде поддршка да изразам голема загриженост за целосно непочитување, не целосно, но големо – 50-60 проценти сепак ги почитуваат мерките. Ако немаме бариери , го ослободуваме вирусот. Маските не се задолжителни на отворено, вели Кон.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...