Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Џонсон најавил дека граѓаните на 1. јануари ќе ја вратат целосната контрола над парите, границите и законите

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека од 1. јануари граѓаните на Британија ќе ја вратат целосната контрола над парите, границите и законите, кога истекува транзициониот аранжаман со ЕУ.

– Оваа земја не само што излезе од ЕУ, туку од 1. јануеари ќе ја врати целосната контрола над нашите пари, границите и законите – рекол Џонсон.

Истовремено, тој додал дека владиниот закон за внатрешна трговија обезбедил несметана трговија меѓу Северна Ирска и Велика Британија после излез од унијата.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...