Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

КОЈ ГО САКА ПЛЕНКОВИЌ МРТОВ?! Хрватскиот премиер добил писмо со бел прав и смртни закани

Хрватскиот премиер и претседател на ХДЗ, Андреј Пленковиќ вчера во седиштето на партијата добил писмо со бел прав и закани со смрт, јави денеска РТЛ повикувајќи се на неофицијални информации.

Полицијата го земала пликот со сомнителна содржина и спроведува истрага.

Телевизијата потсетува дека по нападот на Марковиот плоштад во понеделникот, во кој напаѓаш раби полицаец пред Владата а изврши самоубиство, хрватскиот премиер изрази сомнеж дека цел на нападот бил тој.

Полицијата уапси 63-годишен маж кој живее во истото село како и починатиот напаѓач Даниел Безук, и утврди дека после нападот велел оти цел на Безук бил Пленковиќ и како и тој самиот „мечтае да го убие“. Кај него е пронајдени и огнено оружје, како и експлозивни материи.

За попладнево е најавена и прес – конференција на која ќе бидат соопштени детали за истрагата за нападот на Марковиот плоштад.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

По долго боледување на 51 година утринава почина Горан Костадиновски – Гокси, еден од основачите на групата Комити. Си замина еден голем Вардарец, еден...

Македонија

Груевски ќе се врати на чело на ВМРО ДПМНЕ. Целата операција со носењето на Мицкоски на чело на партијата на Конгресот во Валандово беше...