Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

438 новозаболени од КОРОНА ВИРУС, 6 ПОЧИНАТИ!

Во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје 200
 • Куманово 21
 • Дебар 1
 • Штип 17
 • Прилеп 13
 • Тетово 27
 • Велес 7
 • Битола 18
 • Охрид 16
 • Кавадарци 9
 • Гостивар 2
 • Гевгелија 10
 • Струмица 30
 • Крива Паланка 6
 • Радовиш 6
 • Кочани 15
 • Пробиштип 1
 • Пехчево 3
 • Берово 2
 • Валандово 3
 • Виница 3
 • Делчево 5
 • Кратово 1
 • Свети Николе 3
 • Кичево 9
 • Ресен 5
 • Неготино 5

Во болнички услови починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (75, 89 и 68г), од Крива Паланка (62г), Струмица (64г) и пациент од Штип (78г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 191 оздравени пациенти од:

-Скопје 85
-Куманово 12
-Дебар 1
-Штип 9
-Прилеп 7
-Тетово 10
-Битола 4
-Кавадарци 7
-Гостивар 5
-Гевгелија 4
-Крива Паланка 1
-Радовиш 5
-Кочани 21
-Пробиштип 1
-Берово 6
-Виница 2
-Делчево 1
-Свети Николе 5
-Кичево 2
-Ресен 2
-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 216.541 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22607, бројката на оздравени пациенти е 16949, на починати е 821, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4837.

најчитани вести

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Забава

Секси адвокатката, Редона Кочи ги полуди нејзините следбеници со жешки фотографии на социјалните мрежи. Таа позираше скрос гола друга девојка покриени со ливчиња од...

Македонија

Игор Дурловски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и носител во изборната единица 5 на “Коалицијата за Обнова на Македонија “ доцна синоќа преку Фејсбук објави дека...

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...