Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Швајцарски доктор: Вирусот не се шири сам, НИЕ ГО ШИРИМЕ

Европа е во пресвртна точка во борбата против коронавирусот, изјави денеска директорот на најголемиот болнички комплекс во Швајцарија, Бертранд Левра, признавајќи дека заморот расте поради мерките за борба против вирусот.

Сепак, тој инсистираше на тоа дека луѓето мора да се борат против инфекцијата, во време кога Швајцарија се соочува со рекорден дневен број на новоинфицирани.

– Вирусот не се шири сам, ние го шириме. Тоа е реченица што не ја повторуваме доволно, изјави Левра за АП.

Тој додаде дека денес сè зависи од тоа колку луѓето ги почитуваат здравствените мерки што овозможуваат економијата и животот да одат по својот тек воопшто.

– Ако не се справиме соодветно со кризата, ќе бидеме изложени на ризик да влеземе во ситуација која ќе биде потешко да се контролира. Навистина сме во пресвртна точка – работите можат да одат на два начина. Здравствените служби мораат да бараат начин да продолжат да бараат контакти и да го спречат ланецот на пренос, рече Левра.

Рекордни 3.105 нови случаи на коронавирус се регистрирани денес во Швајцарија, а големото зголемување на бројот на новоинфицирани во таа земја, но и во другите европски земји трае веќе неколку недели.

најчитани вести

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Забава

Секси адвокатката, Редона Кочи ги полуди нејзините следбеници со жешки фотографии на социјалните мрежи. Таа позираше скрос гола друга девојка покриени со ливчиња од...

Македонија

Игор Дурловски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и носител во изборната единица 5 на “Коалицијата за Обнова на Македонија “ доцна синоќа преку Фејсбук објави дека...

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...