Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

УЕФА има нов план: Еуро 2020 во една земја и на само четири стадиони

УЕФА сериозно работи на промена на форматот на Европското првенство кое беше презакажано за следната година. Првичниот план беше Еуро 2020 да се одржи во 12 различни градови и земји на Стариот континент, Санкт Петербург, Лондон, Минхен, Баку, Рим, Букурешт, Копенхаген, Амстердам, Билбао, Глазгов, Будимпешта и Даблин.

Сепак, развојот на настаните со пандемијата диктира поинакво темпо, па УЕФА сега ја разгледува опцијата сите средби да се играат само во една земја и на само 4 стадиони. Сето ова ќе се направи со цел да се ограничи патувањето во услови на пандемија за да се ограничи ширењето на инфекцијата.

Според британскиот таблоид „САН“, Баку и Санкт Петербург уште отсега се на пат да бидат отстранети од организацијската структура на ова ЕП.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

По долго боледување на 51 година утринава почина Горан Костадиновски – Гокси, еден од основачите на групата Комити. Си замина еден голем Вардарец, еден...

Македонија

Груевски ќе се врати на чело на ВМРО ДПМНЕ. Целата операција со носењето на Мицкоски на чело на партијата на Конгресот во Валандово беше...