Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Уапсени „местачи“ во Чешка, меѓу нив и потпретседателот на фудбалскиот сојуз

Тежок скандал во Чешка. Денеска се уапсени дваесетина фудбалски функционери, судии, и уште неколку инволвирани во скандал со наместени мечеви од пониските лиги во оваа земја.

Меѓу оние приведените, е ни помалку ни повеќе туку потрпетседателот на Фудбалската Федерација на Чешка Роман Бербр. Тој заедно со спортскио директор на второлигашот Вишеград Роман Рогоз се осомичените дека биле дел од криминална мрежа која местела мечеви и на тој начил на нелегален начин се стекнала со финансиски средства.

Претресен е регионалниот фудбалски сојус во Плзењ каде што Бербр инаку е претседател. ОВа наиде на огромно воодушевување во фудбалската јавност во Чешка, односно кај навивачите, симпатизерите, затоа што наведените ликови се доста контраверзни и омрезени во јавноста.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

По долго боледување на 51 година утринава почина Горан Костадиновски – Гокси, еден од основачите на групата Комити. Си замина еден голем Вардарец, еден...

Македонија

Груевски ќе се врати на чело на ВМРО ДПМНЕ. Целата операција со носењето на Мицкоски на чело на партијата на Конгресот во Валандово беше...