Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СЛОБОДНО СЕ ДИШЕ И НЕ ЗАМАГЛУВААТ НАОЧАРИТЕ: Индиските лекари користат пластични кеси КАКО ЗАШТИТНАТА ОПРЕМА

Пластични кеси со дупчиња можат да се користат како заштитни маски и можат да бидат добра опција за лекарите кога се соочуваат со недостаток на опрема за да се борат во првата линија на фронтот со КОВИД-19.

Лекарите во Индија кои направиле вакво нешто велат дека можеле слободно да дишат додека ја извршуваат работата.

Тие дури велат дека нивните очила не кондензираат како што им се случува на многу лекари ширум светот, во време кога тие се принудени да носат заштитна облека повеќе од 16 часа.

Иако може да звучи како комичен предлог, тие велат дека во време кога светот се соочува со КОВИД-19 и недостаток на адекватна заштитна опрема, оваа алтернатива е вистинската. Во Индија, некои лекари користеле мантили и кациги за мотор како заштитна опрема за време на пандемијата предизвикана од  КОВИД-19.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Принцот Азим, син на султанот од Брунеи, починал на 38-годишна возраст, потврди владата на таа земја. Азим, кој бил четврти во редот за државниот...