Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ОПАСНИ ПО ЗДРАВЈЕ: Пет работи кои не треба да ги правите за врме на пандемијата

Порастот на заразените од коронавирус ширум светот се зголемува и се повеќе луѓе завршуваат во болница поради инфекцијата. Покрај коронавирусот, постудениот период од годината носи ризик од сезонски болести и грип.

– Знаеме дека сите веќе се малку уморни од ковид, но не е време да се откажат од заштитните мерки, рече д-р Џон Вајт.

Д-р Вајт ги наведе најлошите работи што можете да ги направите за време на пандемија.

Одење на работа ако се чувствувате лошо– Не одете покрај другите, особено ако не се чувствувате добро. Може да бидете заразени со Ковид-19 дури и пред да добиете позитивен тест и затоа да го слушате вашето тело. Ако не се чувствувате добро, останете дома во кревет, рече лекарот.

Неправилно носење маска – Многумина ја ставаат маската само преку устата и не го покриваат носот. На овој начин капките можат да се шират, а маската не е толку ефикасна во спречувањето на инфекцијата, како што може да биде кога се носи правилно.

Одење на поголеми собири, особено во затворен простор – Одењето на настани каде што има 50 или повеќе луѓе, без далечина и маска, е опасна игра, истакнува Вајт.

Јадење на шведска маса –  Ресторани од вакво тип сега не се идеална опција. Околу бифето може да се формираат гужви, што може да биде заразно и лесно да се зарази храната на масата.

Да се ​​мисли дека лекот е зад аголот – Иако напредувавме откако се појави коронавирусот во светот, не треба да се надеваме на брзо и лесно решение, заклучи д-р Вајт.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...